Ernst Odersky

Ernst Odersky 20 XII 1880 - 15 XII 1941
Właściciel znanej kawiarni i cukierni na Rynku w Bytomiu. Od 1925 roku mieściła się ona na parterze eleganckiej kamienicy, a od 1928 zajmowała również jej pierwsze piętro. Była to pierwsza cukiernia w mieście, w której wyrabiano specjalne słodycze dla diabetyków.

Firma, której był on właścicielem, została założona w 1898 roku. Jego następcy kontynuowali działalność aż do końca wojny.

W 1934 roku Ernst Odersky otworzył kolejną swoją kawiarnię w Gliwicach przy ulicy Wilhemstrasse (obecnie ul. Zwycięstwa). Wcześniej w tym miejscu od 1912 roku była kawiarnia Martina Pirscha. Frontowe pomieszczenie zajmowała cukiernia. Znajdowały się w niej kabiny telefoniczne. Od strony podwórza była osobna sala dla palaczy. Całe zaplecze kuchenne, łącznie z piekarnią, było w piwnicy.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej lokal Oderskiego został gruntownie odnowiony. Jego ponowne uroczyste otwarcie miało miejsce 17 VIII 1939 roku. W latach powojennych lokal przejęła spółdzielnia "Społem", a w 1989 roku przeszedł w ręce prywatne. Jeszcze w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku na strychu budynku leżał wielki neon, który reklamował przedwojenną kawiarnię. W tamtym czasie, podczas remontu budynku porozbijano witraże umieszczone na klatce schodowej.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że w jednej z piwnic, podczas budowy centralnego ogrzewania, natrafiono na skrytkę z meblami i porcelaną. Do niedawna na korytarzu pozostał ślad po wybuchu sowieckiego granatu, wrzuconego tam przez pijanych żołądaków. Obecnie w lokalu Ernsta Odersky ponownie jest kawiarnia. Działa pod szyldem "Wisieńka" i mieści się w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 53.

Ernst Odersky Ernst Odersky Ernst Odersky Ernst Odersky Ernst Odersky