Ks. Józef Niestrój

Ks. Józef Niestrój 18 XII 1877- 23 VIII 1930

Proboszcz parafii Najświętrzej Marii Panny w Bytomiu. Urodził się w Bytomiu.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1902 roku. Pracował najpierw w Pszczynie, a następnie w Opolu. Od 21 maja 1922 roku sprawował funkcję proboszcza kościoła NMP w Bytomiu. Przyczynił się do budowy kościoła św. Barbary w Bytomiu. W 1930 roku udał się na kurację w Bawarii. Zmarł nagle w miejskim szpitalu w Monachium, skąd zwłoki sprowadzono do Bytomia.

Pochowany zastał 28 sierpnia 1930 r. w grobie swoich rodziców. W jego pogrzebie wzięli udział m.in. Leon Malhomme, konsul generalny RP w Bytomiu, dr Adolf Knakrick, nadburmistrz Bytomia, radni miejscy, wielu duchownych katolickich, a także dwóch pastorów kościoła ewangelickiego oraz tłumy mieszkańców miasta. Na jego grobie złożono ogromny bukiet biało-czerwonych kwiatów od władz polskich.

Orszak żałobny szedł z kościoła NMP następującymi ulicami (obecne nazwy ulic): Webera – Chrobrego – plac Słowiański – Czarnieckiego – Powstańców Śląskich – Piekarska. Orszak przeszedł obok kościoła św. Barbary, ponieważ ks. Niestroj był założycielem tej parafii i kierował budową kościoła (od 1928). Niestety, konsekracji świątyni już nie doczekał.

Nagrobek ufundowała parafia NMP w 1933 roku według projektu Theodora Wiesnera za 1349 marek.

Ks. Józef Niestrój